Kava Kava - wszystko co warto wiedzieć

 1. Kava kava – co to takiego? ( kilka słów o kavie i jej pochodzeniu)
 2. Kava kava – właściwości (właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie)
 3. Kava kava – ciekawostki
 4. Kava kava - przepisy


Ad. 1.

Kava to roślina pochodząca z rodziny pieprzowatych, której botaniczna nazwa brzmi  Piper Methysticum czyli pieprz metystynowy. Jest rośliną pochodząca z zachodniego Pacyfiku (Vanuatu, Fidżi, Papau Nowa Gwinea, Mikronezja,Hawaje, Samoa).

Roślina ta występuje w różnych odmianach, jednak tradycyjnie używana jest, tak zwana, kava szlachetnej czyli taka, która ma najkorzystniejszą kompozycję aktywnych substancji (kawalaktony zwanych także kawainy). Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj źródło pochodzenia, szlachetna odmiana pochodząca z certyfikowanych upraw będzie miała wszystkie drogocenne dla nas właściwości( roślina dojrzewa dopiero po 5latach). Niestety, co raz powszechniejsze stają się źródła, w ofercie których kava jest dużo gorszej jakości, tym samym ze szlachetnością nie mając nic wspólnego. Spożycie kava z podejrzanego źródła może sprawdzić, że zamiast relaksu dozna się bólu żołądka, nudności oraz kaca i tym samym zniechęcić nas do kolejnego spożycia naparu.

Przy tradycyjnym sporządzaniu napojów wykorzystywane są jedynie kłącza i korzenie. Obróbka polega na wysuszeniu korzeni na słońcu i rozdrobnieniu ich na ręcznych żarnach, które są wykonane najczęściej z brył koralowców.

Pieprz metystynowy oraz jego spożycie jest znane i praktykowane na Wyspach już od wielu pokoleń. Dla miejscowej ludności ma ogromne znaczenie religijne oraz kulturowe, sama ceremonia picia kavy ma wręcz rytualny charakter. Żadne święto czy to państwowe czy religijne nie może odbyć się bez ceremonii picia kavy, jej spożycie jest niezbędnym elementem wszelkich wydarzeń towarzyskich i spotkań. Kiedyś napar mogli spożywać jedynie mężczyźni, dziś z ogromną radością ludność Pacyfiku chętnie częstuje naparem z kava odwiedzających ich turystów. Powstają nawet specjalne bary, gdzie serwowana jest pyszna, miejscową kava, a nawet co w niektórych organizuje się specjalne pokazy z ceremonii jej picia.

Na świecie jest także co raz więcej wielbicieli napoju (s)pokoju, stąd też co rusz powstają kava bary. Najwięcej jest ich obecnie w Stanach Zjednoczonych, ale i Europa nie pozostaje w tyle, również w Warszawie mamy już pierwszy kava bar.Ad. 2.

Kava ma bardzo wiele drogocennych właściwości zdrowotnych, stąd też jest co raz bardziej doceniana nie tylko na Wyspach Pacyfiku ale i na świecie.

Przede wszystkim ma właściwości rozluźniające, pomaga w stanach nerwowości i lęków spowodowanych nadmiernym stresem. Kolejnym atutem jest także pozytywny wpływ kavy na problemy z bezsennością, spożycie napoju przed snem bardzo dobrze relaksuje, co również przekłada się na szybkość zaśnięcia i jakość samego snu.  Zastosowanie znalazła także w leczeniu depresji i stanów lekowych, co zostało potwierdzone badaniami. Jako, że jest środkiem pozwalającym się rozluźnić, wpływa także na zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych ze skurczem mięśni, badania wykazały, że roślina ta pomaga w leczeniu fibromialgii. Jest to schorzenie charakteryzujące się przewlekłym bólem mięśni i tkanek miękkich wokół stawów.

Kava ma działanie moczopędne, pomaga tym samym w niwelowaniu problemów związanych z pęcherzem oraz schorzeniami układu moczowego. Również kobiety mające problemy z zespołem napięcia przedmiesiączkowego powinny sięgnąć po ten naturalny środek, nie dość, że ma właściwości rozluźniające i pozwoli się wyciszyć to jeszcze pomoże na ukojenie bólów brzucha. Dodatkowo spożywanie kavy wpływa na łagodzenie objawów menopauzy zarówno emocjonalnych jak i fizycznych takich jak uderzenia gorąca.

Kava jest także postrzegana jako substytut alkoholu, co więcej badania wykazały, że jej właściwości są bardzo pomocne w walce z uzależnieniem alkoholowym, a nawet wykorzystywane w terapiach dotyczących leczenia uzależnień od papierosów czy narkotyków. Co raz więcej badań potwierdza także, że regularne picie kavy ma istotny wpływ na zapobieganie oraz przebieg leczenia w przypadku raka pęcherza i jelita grubego.

Na wyspie Samoa kava jest również od wielu pokoleń stosowana jako afrodyzjak, tonik i stymulant. Korzenie mają zastosowane w leczeniu rzeżączki i słoniowacizny. Z kolei na Hawajach nadpobudliwe dzieci dostają rano i wieczorem korzenie przeżute przez ich matki. Na wyspie Tonga wlew ze skruszonych żółtych liści jest zalecany płaczącym dzieciom na uspokojenie. Na Nowej Kaledonii, świeże liście są wcierane w ugryzienia wielkich stonóg, insektów i trujących ryb. W Oceanii, kava jest stosowana jako antidotum na zatrucie strychniną, jej działanie zostało potwierdzone farmakologicznie. W Papui Nowej Gwinei, wielkie ilości kavy są żute i połykane aby wywołać odrętwienie podczas bolesnego wykonywania tatuaży.Ad. 3.

Będąc na Fidżi, zarówno podczas wizyty w lokalnej wiosce, jak i pobytu w hotelu, z pewnością dane nam będzie uczestniczyć w tej intrygującej ceremonii kava. Jej korzeń rozdrabnia się na drobny proszek, a następnie miesza ze świeżą wodą w naczyniu zwanym Tanoa, czyli misie wykonanej z drewna palmy kokosowej. Tym sposobem uzyskuje się gorzki napój o brunatnej barwie i relaksującym, lekko narkotycznym, działaniu. Przy jego pierwszym łyku można poczuć delikatne drętwienie języka i warg. Szczegóły rytuału są precyzyjnie określone. Jej uczestnicy siadają w kręgu po turecku, a mistrz ceremonii przyrządza i podaje napój. Podróżni powinni pamiętać, że na ceremonię Kavy, tak jak zresztą na odwiedziny w fidżyjskich wioskach, wskazany jest skromny ubiór. Kava pita jest z wydrążonej połówki orzecha kokosowego. Osoba, która otrzymuje porcję napoju do wypicia, powinna zaklaskać, następnie wypić napój, jeszcze raz zaklaskać i powiedzieć Bula! Oddając naczynie, należy trzy razy zaklaskać. Uczestnictwo w ceremonii Kavy to jeden z obowiązkowych elementów podczas wizyty na Fidżi.

Na Vanuatu i wyspach południowego Pacyfiku, kava jest stosowana także w magii, szczególnie do krzywdzenia innych. Praktyka ta nazywa się elioro i jest stosowana do nasyłania chorób lub śmierci na wybraną osobę. Czarodziej spala „martwy obiekt” (korzeń kavy nad, którym zostały wypowiedziane zaklęcia lub wypełniona krwią bambusowa rurka) w miejscu, w którym zakłada pojawienie się jego ofiary. Kiedy ta przejdzie obok, lub co gorsza wejdzie w sam środek tego miejsca, ściągnie na siebie chorobę lub śmierć. Dla odmiany, na Hawajach kava jest stosowana do przełamywania uroków.

Korzeń kava w postaci proszku, oczywiście o ile jest to odpowiednia i szlachetna odmiana, odznacza się jasnobrązową barwą i silnym, specyficznym zapachem. Jako napar przygotowany zgodnie z tradycją nie każdemu może posmakować, jest dość charakterystyczny, ziemisty co niektórzy określają go nawet jako nieco gorzki i korzenny. W niektórych zakątkach świata do kavy dołączone są różnego rodzaju dodatki:

 • Papryczki chili (Capsicium spp.) - Polinezja
 • Liście kavy (Piper methysticum) - Nowa Gwinea
 • Mleko kokosowe (Cocos nucifera) - Hawaje
 • Bieluń surmikwiat (Datura metel) - Fiji
 • Ekstrakt z yagoyagona (Piper puberulum) – Fiji


Ad. 4.

Mamy dla Was kilka rewelacyjnych przepisów na przyrządzenie napoju kava. Serdecznie zachęcamy do spróbowania ;)

Chocolate coconut

Składniki

 1.  6 łyżek korzenia Kava o średnim stopniu zmielenia
 2.  12-16 uncji wody kokosowej (ok. 400-450ml)
 3.  6 uncji mleka kokosowego (ok. 200ml)
 4.  6 łyżek syropu czekoladowego

Alternatywa dla przepisu: * Aby uzyskać bardziej przyjazny dla zdrowia      przepis, zrób własne mleko czekoladowe, mieszając i rozpuszczając 1-2 łyżki surowego kakao w proszku z mlekiem kokosowym i dodając łyżkę albo nektaru z agawy lub syropu klonowego do słodzenia. Kakao, podobnie jak kava, może być nieco gorzkie, więc dodanie słodzika, takiego jak agawa lub syrop, jest niezbędne, aby ten przepis na kava zadziałał.

Przygotowanie

 1. Umieść 6 łyżek proszku z korzenia
 2. Umieść torbę w misce i zanurz ją w 12-16 uncji. wody kokosowej.
 3. Pozwól miksturze zapakować w torbie w misce przez 5 minut.
 4. Ugniataj miksturę w torebce w wodzie kokosowej przez 5 minut, upewniając się, że żadne z grubszych włókien korzeniowych nie wydostanie się do miski. Ściśnij mocno worek, aby usunąć pozostałą ciecz.
 5. Ogrzej mleko kokosowe i syrop czekoladowy razem w bezpiecznej misce mikrofalowej lub na płycie kuchennej.
 6. Dodaj mieszankę mleka kokosowego do miski i zamieszaj, aby wymieszać
 7. Wlej do dwóch szklanek i ciesz się!

Porcje : 2 porcje
Kalorie na porcję : 190 kalorii
Czas przygotowania: 12 minut
Opcjonalnie Extra - Spice it Up: jeśli lubisz gorącą czekoladę, aby uzyskać ostry, gorący kopniak, podobnie jak południowoamerykańska gorąca czekolada, dodaj 1/4 łyżeczki proszku chili Ancho lub wklej do ciepłego mleka czekoladowego. Dostosuj ilość chili do swoich osobistych upodobań. Posypanie przyprawami, takimi jak chili, cynamon, gałka muszkatołowa lub cayenne może ładnie wzmocnić napój kava i ukryć gorzki ziemisty smak.
Ciekawym pomysłem jest mała garść czekoladowych orzechów lub pianek. Włóż je do ust, aby osłodzić. Twoje kubki smakowe będą Ci wdzięczne.


Guava Kava Colada

Składniki

 1. 4 uncje koncentratu guawy
 2. 13 uncji wody
 3. 7 uncji mleka kokosowego
 4. Proszek cynamonowy

Przygotowanie

 1. Dodaj koncentrat guawy, wodę i mleko kokosowe do shakera, blendera (lub czegokolwiek z szczelną pokrywką)
 2. Wstrząsaj energicznie przez 30 sekund lub do momentu wymieszania wszystkich składników.
 3. Wlać do 4 szklanek lub szklanek (lub na całą wyspę wypij filiżankę kokosa).
 4. Posyp cynamonem w proszku według własnego uznania.


Robi (4) 6 uncji napojów* (1 uncja ok. 30ml)